Dyskusyjny Klub Książki

dkk(1)

Serdecznie zapraszamy na grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy kawie ( i nie tylko) porozmawiamy o książce Amoz Oz "Judasz".
Jakie emocje i dyskusje wzbudzi w naszych uczestnikach lektura powieści najpopularniejszego pisarza izraelskiego, którego nazwisko od lat pojawia się wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla? Czy historia Szmuela Asza, bohatera powieści, nas zaciekawi, zaintryguje czy wzburzy? Aby się przekonać, warto przyjść do biblioteki 9.12.2019!
Osoby zainteresowane, serdecznie zapraszamy po odbiór książek, ze specjalnej puli dla uczestników DKK

 

 

dkk

 

W dniu 21.10 podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach ostatnich tygodni – czyli Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk  oraz Nagrodzie Literackiej Nike dla Mariusza Szczygła.

Jak się okazało, nie wszyscy znają całą twórczość noblistki, a chwilowa niedostępność na rynku jej książek (u nas również wszystkie egzemplarze już są wypożyczone z długa kolejką rezerwacji) odsunie trochę w czasie, uzupełnianie lektur. Radość i duma z nagrody dla Polki rozbudziły zainteresowanie jej twórczością, co z pewnością przełoży się na przyszłoroczne wyniki stanu Czytelnictwa w Polsce (liczymy, że będzie więcej niż 40%!)

Kilka chwil poświęciliśmy również na rozmowę o swoich wrażeniach ze spotkania z Wojciechem Jagielskim, który odwiedził Górę Kalwarię, w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, 5.10.2019. Uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki, obecne na spotkaniu, były bardzo pozytywnie zaskoczone autorem, jego spokojem i skromnością. A spotkanie z nim zachęciło do sięgnięcia po książki naszego Gościa.

Na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o książce „Pewnego razu w Moskwie” Simone de Beauvoir. Zapraszamy do biblioteki po odbiór książek na DKK

 


jagielski dkk


W poniedziałek 16.09 spotkaliśmy się aby porozmawiać o naszych wrażeniach po przeczytanej lekturze. Książka wywołała gorącą dyskusję między uczestniczkami DKK, o to czy możemy oddzielić zachwyt nad muzyką i sztuką Japonii, od sposobu w jaki traktowane są Japonki?

Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele pozycji na temat Japonii. Jednak książka autorstwa Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” jest szczególna, ponieważ w centrum uwagi stawia kobiety. Co ważne, autorka nie gloryfikuje tego kraju, a historie w niej opisane dotyczą kobiet. 

Zazwyczaj dociera do nas lukrowany obraz Kraju Kwitnącej Wiśni - za sprawą sushi i japońskich rytuałów pielęgnacji twarzy wydaje nam się, że zaczynamy cokolwiek rozumieć ze skomplikowanej kultury Japończyków. Jednak wszystko jest o wiele bardziej złożone, a wyrafinowanie często zaczyna się od okrucieństwa i przemocy.


Reportaż Karoliny Bednarz odsłania przed czytelnikiem wstydliwe tajemnice, które w dużej mierze dotyczą pozycji kobiet, przemocy i dyskryminacji usankcjonowanej kulturowo i społecznie akceptowalnej. W Polsce też istnieje problem przemocy i braku systemowego wsparcia, jednak u nas przemoc nie wynika z konstruktu tożsamości, jak bywa to w Japonii. Autorka pokazuje jak Japonki, uwikłane w powinności wobec rodziny, dzieci i pracodawcy, społeczeństwa oraz narodu, nie mają już przestrzeni dla nich samych, bo ogrom oczekiwań jest przytłaczający.

Dla wielu osób zakochanych w Kraju Kwitnącej Wiśni obraz sytuacji kobiet może stanowić kubeł zimnej wody gdyż pokazuje Japonię jako państwo wielu głęboko zakorzenionych problemów, których trudno będzie się wyzbyć. To niewątpliwie publikacja o wydźwięku feministycznym – jakże ważny głos w dyskursie o Japonii.

 

DKK


kwiaty

 


 

Podczas sierpniowego spotkania DKK porozmawialiśmy o książce „Bracia Burgess” Elizabeth Strout.

Bracia Burgess, to kolejna po "Mam na imię Lucy" i " Amy i Isabelle" książka w dorobku amerykańskiej autorki. Powieść jest prosta a jej fabuła nieskomplikowana, wręcz powściągliwa. Autorce udało się oddać prozaiczne życie zwyczajnych ludzi, ich codzienne emocje i powszechne problemy.

Tytułowymi braćmi są  Jim i Bob, którzy nie mogą uwolnić się od wspomnień wypadku, w którym zginął ich ojciec. Jim to błyskotliwy prawnik korporacji, który zawsze stara się pomniejszać dokonania obdarzonego wielkim sercem brata. Z kolei Bob, pracujący w instytucji udzielającej pomocy prawnej, wielbi Jima i stara się nie zwracać na to uwagi.

Bracia Burgess wracają w rodzinne strony, kiedy ich siostra, która została w Shirley Falls, pilnie wzywa ich do domu. Jej nastoletni jedynak Zach wpakował się w kłopoty i Susan desperacko potrzebuje pomocy. Ta sytuacja sprawia że od dawna skrywane napięcia, które i ukształtowały trójkę rodzeństwa i kładły się cieniem na wzajemnych relacjach, zaczynają się ujawniać w nieoczekiwany sposób.

Elizabeth Strout w książce porusza również wątek Somalijczyków, ich problemów z asymilacją, akceptacją wśród Amerykanów, strachem przed roznoszeniem chorób, etc. Ten aktualny obecnie temat udało się autorce  bardzo dobrze wkomponować w fabułę, a umiejętne łącząc  zagadnienia dotyczące relacji między jednostką, rodziną i społeczeństwem.

Największą zaletą „Braci Burgess” jest zakorzeniona w niej prawda o ludzkich relacjach i emocjach. Co istotne - bez krzty moralizmu.

Bracia Burgess to powieść spokojna, ale też wciągająca i bardzo dobrze skonstruowana powieść obyczajowa, którą czyta się z przyjemnością.

 


 

67358377_2354847751461292_2350687673284296704_n


W poniedziałek (15.07) odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem poświęcone Tove Jansson i książce „Wiadomość”. Jest to zbiór opowiadań wybranych przez Autorkę, stanowiący pożegnanie Tove z twórczością pisarską, ostatnią wiadomość wysłaną do Czytelników.

Uczestniczki spotkanie zgodnie przyznały, że książka wywarła na nie duże wrażenie, swoim minimalizmem i oszczędnym stylem, który Autorska opanowała wręcz do perfekcji. "Wiadomość" bardzo dobrze obrazuje proces twórczego inspirowania się. Zawiera mnóstwo wątków autobiograficznych, dlatego przed rozpoczęciem przygody z autorką polecamy aby najpierw sięgnąć po jej biografię. Bez tego można czuć niedosyt oraz nie wszystko będzie się w pełni rozumieć. Pisarka opowiada głównie o swojej rodzinie a wspomnienia z dzieciństwa pokazują, jak duży wpływ na życie autorki oraz jej twórczość miały bliskie jej osoby.

 

Polecamy zbiór opowiadań „Wiadomość”, i zapraszamy na kolejne spotkanie DKK na którym porozmawiamy o naszych wrażenia dot. książki Elizabeth Strout Bracia Burgess

DSC_0405 DSC_0406

 


66099912_2347520795527321_2094381522755780608_n


 

Spotkanie z Mariuszem Szyczłem - relacja

8.05.2019r. w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, pisarzem oraz reporterem. Spotkanie pt. "Kultura czeska- moja laska nebeska" przybliżyło widzom źródła kultury czeskiej, a szczególnie jej celebrację śmiechu. Autor wplatał w swoją prezentację anegdoty oraz opowieści o reporterskich przygodach w Czechach. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?, dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?, a także dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki? Całe spotkanie przebiegło w sympatycznej i radosnej atmosferze, a odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Książki (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa), w ramach działań Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

59973201_259843190_2

 

 

 

 

 

 

 


25.02.2019, godz. 17.00 Bibliotek Publiczna w Gorze Kalwarii ul. Ks Sajny 1 ,

 


W dniu 18.03 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami z lektury książki „Przeznaczenie, traf, przypadek”, autorstwa Jacka Cygana. Poeta znany nam dotychczas jako autor tekstów najpopularniejszych piosenek polskich zabłysnął jako pisarz.

„Przeznaczenie, traf, przypadek” to zbiór 26 dosyć krótkich opowiadań o ludzkich losach, o sile przeznaczenia i przypadku w życiu każdego człowieka. Autor zwraca nam uwagę na wydarzenia, które często są ignorowane i pomijane, traktowane jako nic ważnego. A przecież czasem te nic nie znaczące rzeczy okazują się kamieniem milowym w naszym życiu. Niby drobiazgi, jak listek na drzewie, przypadkiem spotkana Cyganka, czy obca kobieta w brązowym płaszczu, tak dziwnie i niepokojąco znajoma…

Każde z zawartych w zbiorze opowiadań porusza, zachwyca i zmusza do refleksji pozostawiając trwały ślad w wyobraźni Czytelnika. „Przeznaczenie, traf, przypadek” to wybitne opowiadania, do których warto wracać.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 15.04, godz. 17.00. Kolejną lekturą będzie biografia:"Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce" Mariusza Urbanka

 

dkk cygan 2 dkk cygan


25.02.2019, godz. 17.00 Bibliotek Publiczna w Gorze Kalwarii ul. Ks Sajny 1 ,

 


dkk luty


0001_2

 

Dnia 19 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki . Tym razem klubowicze zapoznali się z twórczością jednego z największych pisarzy węgierskich, Sandora Maraia. Podstawą do dyskusji była powieść „Żar”. Jest to historia prawdziwej i wielkiej męskiej przyjaźni, od dzieciństwa aż po grób, poddanej dramatycznej próbie zdrady jednego z przyjaciół poprzez miłość i romans z żoną drugiego z nich. Akcja zawiązuje się w czasach trwania monarchii austro-węgierskiej, losy bohaterów przedstawione są w formie tradycyjnej, realistycznej narracji. Ciąg wydarzeń zostaje przerwany w momencie , gdy prawda o zdradzie mogłaby wyjść na jaw. Drogi przyjaciół rozchodzą się, wiarołomca znika nie zostawiając po sobie śladu, by po 41 latach powrócić. Gospodarz domu odtwarza w najdrobniejszych szczegółach wystrój sprzed 41 lat, sadza gościa dokładnie w tym samym miejscu, gdzie siedział wtedy i zmusza do wysłuchania bardzo długiego monologu, będącego rozliczeniem z przeszłością. Marai potrafi wspaniale opowiadać o emocjach, porusza wiele ważnych problemów, ale nie udziela żadnych odpowiedzi.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 19 grudnia 2018 r. Wybraliśmy książkę Angeliki Kuźniak „Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”.

DSC_0362_2DSC_0361_2

 

 

 

 

 

 

0001_2

 

Dnia 22 .10.2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Michaela Fabera „Księga nowych, dziwnych rzeczy”. Powieść będąca zarazem futurystyczną jak i katastroficzną wizją świata jest de facto analizą współczesności i stąd jej pesymistyczny wydźwięk. Faber pokazuje jak daleko mimo niezwykłego poziomu rozwoju technologicznego odeszliśmy od jednostki, jej potrzeb i wartości. Żyjemy w świecie coraz mniej przyjaznym humanizmowi. Bohater tej powieści odnajduje inny, pierwotny świat na odległej planecie. Ulega fascynacji prostotą jego mieszkańców do tego stopnia, że na jakiś czas zapomina, że sam jest odpowiedzialny za dobro i zło, jakie czyni we własnym życiu.

DSC_0286_2

09.18_2

 

Dnia 10 września w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone omówieniu zbioru opowiadań Alice Munro pt. : „Przyjaciółka z młodości”. Wszyscy byliśmy ciekawi twórczości kanadyjskiej noblistki. Zachwycił nas jej warsztat pisarski, walory czysto literackie, posługiwanie się słowem na najwyższym artystycznym poziomie. Co do treści i formy nasze oceny nie był już tak wysokie. Choć opowiadania czyta się z wielkim zainteresowaniem, to nie pozostawiają one głębszego śladu w świadomości czytelnika, szybko się o nich zapomina i trudno jest zapamiętać cały zbiór. Dlaczego tak się dzieje, nie udało nam się ustalić. Na następnym spotkaniu, które odbędzie się 22 października zajmiemy się osobą Michaela Fabera i jego powieścią „Księga dziwnych nowych rzeczy”. Serdecznie zapraszam na spotkanie.

DSC_0204_2

DSC_0205_2

 

 

 

 

 

 

DNIA10~1-1_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 6 sierpnia b.r., po krótkiej wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie klubu DKK. Inspiracją do rozmowy była powieść Antoniego Libery pt. „Madame”, która jak stwierdziła jedna z klubowiczek była pierwszą na polskim rynku literackim próbą rozliczenia się z przeszłością PRL-u.

Dla lubiących erudycję i erudytów książka stanowi wyjątkowo dobrą pozycję - Antoni Libera nie szczędzi popisów i porywa czytelnika w krąg kultury wysokiej : poezji, dramatu, muzyki, malarstwa, filmu, filozofii, teatru i właściwie wszystkiego, co stanowić może przedmiot zainteresowania inteligenta. Większością głosów uznaliśmy, że „Madame” jest jednak zbytnio „przegadana”; wielosłowie i krasomówstwo autora nie dodały powieści walorów literackich. Ciekawym zabiegiem Libery jest stworzenie drugiego dna powieści : pod narracją związaną z przedstawieniem głównego wątku, t.j. historii miłości licealisty do starszej od niego 30-letniej nauczycielki kryje się bowiem opis procesu twóczego, autor doskonale uchwycił i przedstawił jego istotę.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 10 września 2018 r. o godz. 17-tej. Tym razem zapoznamy się z powieścią Alice Munro (noblistki) pt. „Przyjaciółka z młodości”.

DSC_0096_2DSC_0097_2

 

 

 

 

 

 

 

img,gcsi,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 18 czerwca w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone rozmowie o książce Gianrico Carofiglio pt. „Na krawędzi”. Wraz z głównym bohaterem powieści, pisarzem Enrico odbywamy podróż retrospektywną w głąb jego życia, do czasów wczesnej młodości, gdy kszałtowały się jego postawy, wrażliwość, gdy przeżył pierwszą miłość. Z perspektywy lat Enrico dokonuje obrachunku z samym sobą i najbliższą rodziną, odnajdując nie tylko trudne momenty, które miały wpływ na jego późniejsze życie, ale także to, co pozwoliło mu rozwinąć swój potencjał i stać się wartościowym człowiekiem. Dojrzałość mierzy się z młodzieńczością, a triumf nad wszystkim odnosi miłość. Była to ciekawa lektura, która umożliwiła nam odkrycie osobistych wątków w historii Enrico, akceptację własnego losu oraz podtrzymanie wiary w wartość miłości. Następne spotkanie DKK umówione zostało na 6 sierpnia o godz. 17-tej. Informacja o wyborze lektury pojawi się na stronie w późniejszym terminie.

DSC_0945_2DSC_0946_2

 

 

 

 

 

 

 

11F6A23_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na spotkaniu klubu DKK w dniu 28 maja odbyła się dyskusja poświęcona książce południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzee pt. „Lata szkolne Jezusa”. Szukaliśmy nawiązania do tytułu w treści powieści, gdyż, co nas zdziwiło, na kartach książki nie było bezpośrednich odwołań do historii życia Jezusa Chrystusa, ani też patrząc szerzej do religii chrześcijańskiej. J.M. Coetzee zbudował swą historię bardziej głębinowo i linearna fabuła nie oddaje całego bogactwa znaczeń, treści i symboli. Lektura tej książki skłania do głębszej refleksji i do szukania odpowiedzi na nasuwające się w jej trakcie pytania, bądź prowokujące tezy autora. Po której stronie stanąć : czy po stronie rozkapryszonego, ale wyjątkowego chłopca obdarzonego niezwykłymi umiejętnościami, czy po stronie cichej, ofiarnej miłości zajmującego się nim dojrzałego i ukształtowanego opiekuna? Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca b.r. o godz. 17.00. Omawiać będziemy powieść Gianrico Carofiglio pt. „Na krawędzi”. Serdecznie zapraszam, Anna Wasilewska.

DSC_0765_2DSC_0768_2

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiazki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z Miroslawem Kossakowskim_2

/files/0/83611/Miroslaw Kossakowski - ogloszenie.pdf

 

W dniu 21 marca w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie DKK poświęcone dyskusji o książce Matthew Kneale pt.: „Drobne występki w czasach obfitości”. Każde z opowiadań składających się na ten zbiór porusza jakiś ważny temat dotyczący naszej egzystencji, ukazuje lęki i pragnienia oraz zmusza do refleksji nad naturą ludzką. Chodzi o to, że drobne występki wcale nie są takie drobne. Jedno małe z pozoru przewinienie może doprowadzić do tragedii ludzkiej. Podobał nam się styl i język Matthew Kneale`a, to że potrafi wciągnąć czytelnika w bardzo ciekawe fabuły rozgrywające się w różnorodnych kulturowo rejonach świata.

Propozycją na następne spotkanie jest powieść J.M. Coetzee pt.: „Lata szkolne Jezusa”.

Najbliższe spotkanie DKK odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17-tej , będzie to okazja do poznania twórczości poetycko-prozatorskiej pana Mirosława Kossakowskiego z oprawą muzyczną w wykonaniu pana Juliusza Rogulskiego.

 

 

dkk luty18_21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 26 lutego w ramach DKK odbyło się spotkanie miłośników literatury, dla którego inspiracją była biografia Władysława Broniewskiego  napisana przez Mariusza Urbanka pt. : „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”. Zdaniem wszystkich ta biografia została świetnie napisana.Wstępem do dyskusji było ćwiczenie z zakresu muzykoterapii. W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy utworu Michała Lorenca pt.: „Taniec Eleny”, a potem dzieliliśmy się tym, co nam nasza wyobraźnia w trakcie podsuwała. Ćwiczenie to uruchamia i ożywia umysł i daje większy wgląd w siebie. Był to dobry początek do recytacji wybranych wierszy Broniewskiego. Dzięki pięknym interpretacjom wszyscy mogliśmy poczuć geniusz poety, niezwykły liryzm jego utworów, jego wielką miłość do Polski.Życiorys Władysława Broniewskiego szczegółowo opracowany i odkrywający przed czytelnikiem wiele nieznanych faktów składających się na jakąś prawdę obiektywną o nim był dla nas bardzo wstrząsający. Bogactwo osobowości, ponadprzeciętna wrażliwość Broniewskiego jako człowieka i totalitarne ustroje,  z którymi się zderzył wpłynęły na ogromny tragizm jego losu.Na kolejne spotkanie, które odbędzie się w dniu 21 marca (środa – sic!) o godz. 17.00 została wybrana książka Matthew Kneale pt.: „Drobne występki w czasach obfitości”

DSC_0160_2DSC_0161_2

 

 

 

dkk luty18_2

 

Dnia 22 stycznia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym toczyła się dyskusja o powieści Gavina Extence  pod tytułem „Wszechświat kontra Alex Woods”. Czytelniczki zwróciły uwagę na zamieszczone na obwolucie krótkie recenzje, które są nierzetelne, a nawet wprowadzają w błąd. Wydawcy chcąc wprowadzić autora na rynek posługują się chwytami marketingowymi, co doprowadzić może do wykreowania talentów literackich, które nie wytrzymują próby, tak jak w przypadku Gavina Extence.Główne oskarżenie dotyczące omawianej książki dotyczyło zbyt mało pogłębionego głównego problemu, jakim jest tzw. samobójstwo na życzenie. W historię przyjaźni kilkunastoletniego chłopca i starszego mężczyzny wpleciony jest temat moralnego prawa człowieka do decydowania o zakończeniu swojego życia w przypadku trudnej i nieuleczalnej choroby, skazującej na niewyobrażalne cierpienie. Klubowiczki podkreślały brak wiarygodności Alexa, głównego bohatera i uznały za nieprawdopodobne, by nastolatek mógł zaangażować się w umożliwienie odejścia swemu przyjacielowi poprzez samobójstwo na życzenie. Temat eutanazji jest bardzo poważny i budzi wiele kontrowersji, na co ogromny wpływ ma światopogląd człowieka. Odbiegające od schematów postępowanie bohatera powieści uczestniczki klubu uznały za efekt uszkodzenia mózgu, jakiego chłopiec doznał na skutek trafienia meteorytem. Lekturą na kolejne spotkanie, które odbędzie się 26 lutego o godz. 17-tej będzie książka Mariusza Urbanka pt.: „ Broniewski. Miłość, wódka, polityka.”

DSC_0075_2DSC_0076_2

 

 

 

 

 

 

 

dkk styczen18_2

 

 

W dniu 11 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie klubu DKK. Makowiec świąteczny, pierniki w kształcie gwiazdek i kolędy w wykonaniu Franka Sinatry wprowadziły nas w nastrój Bożego Narodzenia. Na dobry początek zrobiłyśmy ćwiczenie pozwalające głęboko się zrelaksować i nawiązać lepszy kontakt z własnym „ja”, t.j. trening autogenny Schultza. Dalszą część spotkania będącą omówieniem książki Bruce Camerona „Był sobie pies” poświęciłyśmy wspominaniu własnych czworonożnych przyjaciół, ich charakterystyce oraz roli, jaką odegrały w naszym życiu. Mimo że część pań sama potwierdzała istnienie więzi emocjonalno-uczuciowej w relacji pies-człowiek, to jednak w odniesieniu do książki zarzuciła jej autorowi nadmierną antropomorfizację psiego bohatera powieści. Skrytykowany został również pomysł, by pies istniał w kilku, kolejnych wcieleniach, upatrywano w tym jakoby nadużycie w sferze religii. Drugiej grupie pań bardzo się podobała pierwszoosobowa narracja psiego bohatera, spojrzenie z psiej perspektywy. Z aprobatą odniosły się również do odradzania się bohatera w kolejnych psach, dzięki czemu autor mógł pokazać całą pełnię i głębię relacji człowiek-pies i pies-człowiek. Książka „Był sobie pies” była dla wszystkich lekturą bardzo wzruszającą. Następną propozycją na spotkanie, które odbędzie się 22 stycznia 2018 roku jest książka Gavina Extence`a „Wszechświat kontra Alex Woods”.

 

DSC_0902_2DSC_0901_2

 

 

 

 

 

 

 

 

kathleen johnson_2

 

 

Dnia 20 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone omówieniu biografii Stanisława Lema napisanej przez Wojciecha Orlińskiego. Najciekawiej i najlepiej autor opowiedział o okresie życia spędzonym we Lwowie, gdzie Lem się urodził, gdzie poszedł do szkół i gdzie wreszcie dopadła go II wojna światowa, a z nią następujące po sobie kolejno okupacje : ukraińska, sowiecka i niemiecka. Orliński sprawnie posługując się warsztatem biografa, wykorzystując wszelkie dostępne źródła bardzo szczegółowo przedstawił eksterminację ludności cywilnej we Lwowie, w tym w szczególności Żydów. Trauma wojenna odcisnęła piętno na życiorysie Stanisława Lema, niechętnie wracał do tych czasów, ukrywał swoje żydowskie pochodzenie. Osoba Stanisława Lema to samograj dla każdego, kto by się nim nie zajął. Wielki talent pisarski, arcyciekawa osobowość, nowatorstwo, niesamowite poczucie humoru, olbrzymia niezależność, a także mądrość i wysokie standardy moralne. Stanisław Lem jest wielkim skarbem polskiej kultury i tak już pewnie zostanie na długi czas. Następną lekturą będzie książka W. Bruce Camerona pt.: „Był sobie pies”. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (poniedziałek) o godz. 17-tej. Zapraszamy !

DSC_0810_2DSC_0811_2

 

 

 

23223272_407722279642732_1485554235_o_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 23 października odbyło się spotkanie klubu DKK. Frekwencja dopisała, stawili się wszyscy członkowie, by podyskutować o wydanej stosunkowo niedawno debiutanckiej powieści Marka Hłaski pt. : „Wilk”. Akcja utworu toczy się w latach 30-tych XX wieku w należących do najbiedniejszych dzielnicach Warszawy  jak Marymont, Budy Cygańskie, Słodowiec w środowisku robotników miejscowych fabryczek. Hłasko pokazuje wielkie problemy społeczne tamtych lat, jak bezrobocie, nieludzkie warunki bytowe, biedę, a także opresyjny aparat państwa zwalczającego ruchy komunistyczne popularne w kręgach ludzi pracy. Komunizm był dla bohaterów powieści Hłaski jedyną nadzieją na przyszłość.

Część klubowiczów uznała obraz, jaki namalował Hłasko za mocno przerysowany, inni uważali, że autor oddał prawdziwie portret warszawskich slumsów.

W czasie dyskusji klubowicze sięgali do wspomnień przekazanych im w kręgach rodzinnych podając przykłady życia w tamtym okresie, możliwości rozwoju i awansu społecznego.

Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że marzenia bohaterów powieści Hłaski o mieszkaniu w „białych domach” jak te na Żoliborzu spełniły się w czasach współczesnych. Bieda i wykluczenie nie są już tak powszechne, jednak pewne mechanizmy pozostały ciągle te same.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 20 listopada o godzinie 17-tej i poświęcone będzie książce Wojciecha Orlińskiego „Lem Życie z tej ziemi”.

DSC_0490_2(1)DSC_0487_2

 

 

 

 

 

 

 

0002_2

 

Dnia 25 września spotkałyśmy się, by porozmawiać o książce Charlesa Belfoura pt.: „Paryski architekt”. Lektura ta była dla większości emocjonującym przeżyciem, skłaniającym do refleksji na temat etycznej kondycji człowieka, któremu przyszło żyć w dramatycznych czasach. Pozytywne przesłanie uosobione zostało poprzez metamorfozę bohatera powieści Luciena, który w zetknięciu z bezmiarem zła odmienia swoje serce i czyni dobro. Dla niektórych klubowiczek powieść okazała się niedostatecznie wiarygodna, a autorowi postawiono zarzut, że posłużył się sztafażem wojny i holocaustu, by skonstruować efektowną intrygę.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 23 października o godzinie 17-tej. Będziemy omawiać debiutancką książkę Marka Hłaski pt.: „Wilk”.

DSC_0136_2DSC_0137_2

 

 

 

 

 

 

DSC_0139_2DSC_0140_2

 

 

 

 

 

 

 

 

0001_2

 

28 sierpnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Matthew Thomasa „Przypomnij mi, kim jestem”.Do naszej grupy dołączyły nowe osoby, w tym długo oczekiwany przedstawiciel płci męskiej.

Mimo bezsprzecznych walorów literackich powieść amerykańskiego pisarza pisana przez całe 10 lat nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Budzący niepokój, beznamiętny ton, brak klasycznej, epickiej narracji nie dotarły do naszych czytelniczek i czytelnika w sposób zgodny z intencją i zamysłem autora. Jednakowoż wszyscy docenili oryginalne ujęcie problemu choroby Alzheimera przyznając, iż autor przedstawił temat w sposób wstrząsająco prawdziwy.

Podzieliliśmy się też paroma refleksjami na temat losów emigracji, statusu społecznego emigrantów, ich dążeń i ambicji.

Powieść Matthew Thomasa jest pozycją ciekawą i ambitną, ale nie każdy znajduje w niej klucz do siebie.

Następna lektura to „Paryski architekt” Jacka Dehnela. Spotkanie DKK odbędzie się 25 września o godzinie 17-tej. Zapraszamy !

 

DSC_0067_2DSC_0948_2

 

 

 

 

 

 

DSC_0949_2DSC_0950_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SIERPIEN`17_2

 

 

DKK- lipiec -relacja 10.07.2017r.

Nasze trzecie już spotkanie poświęcone było książce Frederique Devreaux pt. „Babunia”. Lektura ta choć nie wzbudziła zachwytu, jeśli chodzi o styl, język i umiejętności literackie autorki, to jednak ze względu na przedstawioną problematykę dotyczącą stosunku do ludzi starych, ich miejsca w świecie poruszyła nas głęboko.Problem starości okazał się na tyle istotny, że skłonił klubowiczki do osobistych zwierzeń. Panie mówiły o trudnościach, jakie można napotkać w kontakcie ze starszym człowiekiem, ale też o wielkiej miłości, jaka mogą oni obdarzać swoich bliskich. Potrzebą starszego człowieka jest przebywanie wśród młodszych, w izolacji od normalnego życia starsi gasną.Oprócz dyskusji o książce wykonałyśmy ćwiczenie z uważności polegające na jedzeniu rodzynki. Staramy się wzbogacać czas, który spędzamy w DKK.Następne spotkanie 28 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 17-tej. Będzie omawiana książka Matthew Thomas : Przypomnij mi, kim jestem. Serdecznie zapraszam! Mile widziane nowe osoby, w tym panowie. Koordynatorka-Anna Wasilewska.

 

DSC_0372_2DSC_0377_2

 

 

 

 

 

 

 

dkk_plakat_lipiec

 

DKK- czerwiec- relacja       05.06.2017r.

W dniu 5 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji stała się książka Hermana Kocha pt.: „Dom letni z basenem”. Klubowiczki starały się doszukać głębszych pokładów w tej współczesnej, pokazującej oblicze naszej nowej rzeczywistości powieści. Groteskowa wizja świata przedstawiona przez Kocha wywołała sporo negatywnych reakcji u czytelniczek. Nie chciały się zgodzić z diagnozą społeczeństwa dokonaną przez holenderskiego autora. Chociaż nie do końca. Część pań, mimo że również była wstrząśnięta drastycznością wizji i cynizmem bohatera odnalazła jednak w tej powieści temat do poważnej refleksji. Następne spotkanie klubu odbędzie się 10 lipca (poniedziałek) o godz. 17-tej. Będzie omawiana książka Frederique Deghelt pt.: „Babunia” Anna Wasilewska (moderatorka).

DSC_0813_2DSC_0816_2

 

 

 

 

 

 

24.05.17r.

dkk_plakat_DKK

 

Tydzień Bibliotek - DKK         10.05.2017r.

W dniu 10 maja 2017 roku o godzinie 17-tej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie inauguracyjne Dyskusyjnego Klubu Książki.Frekwencja dopisała, mamy nadzieję że z każdym kolejnym spotkaniem będzie nas coraz więcej.Moderatorka klubu przedstawiła uczestniczkom ogólne zasady funkcjonowania klubu, zapoznała je z listą dostępnych lektur i zaopatrzyła w pierwszą książkę, która będzie omawiana na kolejnym klubie, którego datę ustalono na 5 czerwca.Klubowiczki przedstawiając się mówiły nieco więcej o sobie, co zbudowało atmosferę bliskości i zaufania. Następnie opowiadały o swoich literackich upodobaniach, a także o oczekiwaniach wobec DKK. Panie wykazały dużą aktywność, jeśli chodzi o propozycje lektur na przyszłość.Z okazji 150 rocznicy urodzin Władysława Reymonta wysłuchano nagrania audio prezentującego ogromną wrażliwość pisarza oraz głębię i piękno jego twórczości.Fundamentem naszego klubu DKK  jest miłość do literatury i otwartość na drugiego człowieka. Anna Wasilewska (moderator).

DSC_0377_2DSC_0378_2

 

 

 

 

 

 

 

04.05.17r.

0001 -- kopia (3)

 

24.04.17r.

        GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GÓRZE KALWARII

        ZAPRASZA WSZYSTKICH CHĘTNYCH I ZAINTERESOWANYCH DO UDZIAŁU

       W CYKLICZNYCH SPOTKANIACH     

       DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.

       JEST TO NOWA PROPOZYCJA DLA WSZYSTKICH DOROSŁYH

       WIELBICIELI LITERATURY, KTÓRZY CHCIELIBY POZNAĆ NOWYCH AUTORÓW,

       NOWE GATUNKI, SPĘDZIĆ MIŁO CZAS NA ROZMOWACH NA CIEKAWE TEMATY,

       POSZERZYĆ GRONO PRZYJACIÓŁ, A TAKŻE SPOTYKAĆ SIĘ Z PISARZAMI.

      ZAPEWNIAMY DOSTĘP DO KSIĄŻEK I PRZYJAZNĄ ATMOSFERĘ.

      SPOTKAJMY SIĘ 10 MAJA O  GODZ. 17 W CZYTELNI GBK PRZY

        Książka

        Autor

       Wiedza

       Integracja

       Emocje

       OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O ZGŁASZANE SIĘ

       DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.  

       KONTAKT TELEFONICZNY : 22 727 32 77

       ADRES E-MAIL : bibliotekagk@poczta.fm

        Koordynator : Anna Wasilewska

        DKK to okazja do wyjścia z domu, gimnastyka dla umysłu,

         wzbogacenie intelektu, nowe spojrzenie na świat.